Kanal D Magazin
 • Dolar
  9,2832
  Dolar
 • Euro
  10,7679
  Euro
 • Altın
  525,690
  Altın
 • Bist-100
  1,41
  Bist-100
 • ADANA
  17/27°
  ADANA
 • ANKARA
  9/16°
  ANKARA
 • ANTALYA
  19/27°
  ANTALYA
 • BURSA
  14/18°
  BURSA
 • ISTANBUL
  15/17°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  13/21°
  IZMIR
 • KONYA
  8/16°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT SAĞLIK TEKNOLOJİ MEDYA
Bill Gates'e Müslüman damat
Bill Gates'e Müslüman damat
ABD Eski Dışişleri Bakanı Colin Powell
ABD Eski Dışişleri Bakanı Colin Powell
İstanbul Baro seçiminde kazanan belli oldu
İstanbul Baro seçiminde kazanan belli oldu
Öyle bir cümle kurdu ki, milletin aklı karıştı
Öyle bir cümle kurdu ki, milletin aklı karıştı
22 Eylül 2021 Çarşamba - 22:28

Kabul edilse de edilmese de Bursa'da bir Suriyeli gerçeği var

Kapıların açılmasıyla birlikte başladı her şey. İç savaş sebebiyle yurtlarından kaçan Suriyeliler ölmemek için soluğu Türkiye’de aldılar.

Kabul edilse de edilmese de Bursa da bir Suriyeli gerçeği var

 

CEMAL BİLGE

 

BURSA - Kaçmak onlar için sıradan, bizim için şaşırtıcıydı. Çünkü vatan içten ve dıştan tehdit altındaysa o topraklarda yaşayan herkes gücü nispetinde bir şeyler yapmalıydı.

TÜRKİYE’DE PATRON OLDULAR

Suriyeliler, ülkelerinde cereyan eden olaylar karşısında savaşmak yerine pılı pırtı toplayıp kaçmayı yeğlediler.  Şimdi mi? Türkiye’de Türkleri çalıştıran patronlar oldular.

OSMANGAZİ GİBİ BİR KURUCUNUN ADININ VERİLDİĞİ İLÇE BURASI

Burası Bursa. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osmangazi ile oğlu Orhangazi’nin türbelerinin bulunduğu. Marmara’nın olduğu kadar Türkiye’nin de en güzel şehirlerinden biri.

BALKANLILAR İLDE AZINLIK DURUMUNA DÜŞTÜLER

Eskiden Bursa denince ; Bulgaristan başta olmak üzere Balkanlar’dan gelmiş ve bu topraklarda yaşayan Balkanlılar şehri gelirdi akla.

HER TARAF SURİYELİ İŞLETME

Şimdi mi? Osmangazi başta olmak üzere bir çok ilçede Türkler azınlık durumunda. Özellikle İpek Böceği tramvayının geçtiği caddenin sağı ve solu Suriyelilere ait işletmelerden geçilmiyor.

ÇARŞAMBA, ARTIK BİR HALEP BİR ŞAM

Türklerin işçi olarak çalıştığı bu işletmelerle tarihi Çarşamba semti resmen Halep’i Şam’ı andırıyor. Bir anlamda Suriye kültürü öyle bir yaşatılıyor ve dayatılıyor ki, Bursa dışından gelenler bu manzarayı gördükçe küçük dillerini yutacak hale geliyor.

DİLENCİLERDEN İŞADAMLARINA KADAR

Dilencilerinden tutunda Türklere istihdam kapısı olup ekmek veren işadamlarına kadar herkes Suriyeli.

İYİSİ DE VAR KÖTÜSÜ DE

Bir elin parmakları gibiler. İçlerinde iyisi de var kötüsü de. Türkleri canından bezdiren de var kişiliği ile örnek olan da. Anlayacağınız Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nin uzunca bir süredir Suriye’ye ait bir şehirden farkı yok.

AZ SAYIDA TÜRK NE DİYOR

Kentte yaşayan Türkler bu durumdan hoşnut değil. Bunu kendilerine yaşatanlara kırgınlar. Bu yapılanın çok büyük bir hata olduğunu iddia ediyor, memnuniyetsizliklerinin cevabını sandıkta vereceklerini söylüyorlar. 

BU SADECE BURSA’YA ÖZGÜ SORUN DEĞİL

Bu sadece Bursa’ya özgü bir sorun değil kuşkusuz. Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Suriyeliler hangi ilde yaşarlarsa yaşasınlar ülkenin her yerinde rahatsızlık ögesi olup çıkmışlar.

TÜRKİYE’Yİ SEVEN SAYISI ÇOK

İçlerinde ılımlı olanlar yok mu? Var tabi ki. Türkiye’yi kendine vatan adletmiş, “Türkiye’den başka hiçbir yerde yaşayamam” diyenlerin sayısı hayli fazla.

UYUŞTURUCU KULLANMAYI SEVİYORLAR

Az sayıda da olsa hayatı uyuşturucunun batağında yaşayan Suriyeliler ise özellikle Bursa için tam bir sıkıntı unsuru.

UYUMUYOR HAYATI DİLEDİKLERİ GİBİ YAŞIYORLAR

Sabaha kadar sokakları hareketle geçen Çarşamba semtinde yüksek seste müzik dinleyenlerden tutunda sabah ezanının okunduğu saatlerde nara atanlara kadar ne ararsanız var.

TÜRKÇE BİLEN SAYISI AZ

Türklerle geçinmek isteyen Suriyelilerin bazıları Türkçe’yi öğrenmiş ama gönüllerinde geçinme niyeti olmayanlarsa Türkçe öğrenmiyor.  

“-Limadha la tataealam alturkia (Neden Türkçe bilmiyorsun?)

diye sorulduğunda verdikleri cevap son derece net :

“- A arid altahaduth bialturkia (Türkçe konuşmak istemiyorum)”

YAZMAK BİZE DÜŞMÜYOR

Neden konuşmak istemediğini uzun uzun anlatıyor da söylediklerini burada yazmak bize düşmüyor.

SORUYU DEVLET SORUP CEVABI DEVLET ALMALI

Eğer çok merak eden varsa gitsin kendi sorsun. Zaten yüreklerinden geldiği gibi konuşuyorlar. Konuştuklarının suç olduğunu biliyorlar ona rağmen sakladıkları, gizledikleri bir şey yok. O konuda bayağı bir delikanlılar (!)

BELEDİYE OLANI BİTENİ İZLİYOR

İpek Böceği tramvayının geçtiği caddenin sağı ve solu Suriyeli dilencilerin işgali altında. Belediye ve zabıtası mı? Onlarda mahallede kalmış bir avuç Türk gibi tercihlerini olup biteni seyretmekten yana kullanıyor. Emir büyük yerden: “Onlara dokunmayacaksınız!”

ASAYİŞ OLAYLARINDA SURİYELİ PATLAMASI

Bursa’nın Osmangazi’sinde her gün ve her gece meydana gelen asayiş olaylarının tamamına yakınında onların adı var. Alkole düşkünler, içmeyi seviyorlar. Bunun yanında madde kullanımı oran olarak bir hayli yüksek.

MUHTARIN İHBARI ASKIDA KALIYOR

İntizam Mahallesi Muhtarı İbrahim Topal polisi arıyor ve diyor ki, “Benim mahallemde 3.Tabak Sokak’ta eski bir apartmanın en üst katında uyuşturucu imalathanesi var. Buna müdahale etmeniz gerekiyor”

UYUŞTURUCU İHBARINA DEĞİL HIRSIZLIĞA GELİYORLAR

Muhtar uyardığı ile kalıyor, ihbar kaput. Öte yandan birkaç gün sonra polis çıkıp geliyor fakat muhtarın ihbar ettiği konuyla ilgili değil, cep telefonu hırsızlığıyla ilgili yapılan bir şikayeti değerlendirmek üzere geldiğini söylüyor.

MÜDAHALESİ SERT OLUYOR

Polis ekiplerinin binaya gelişini görüntüleyen bizimde aralarında olduğumuz gazetecilere ekiplerin müdahalesi sert oluyor ve çekilen kareleri sildirmeden olay yerini terk etmiyorlar.

SİNEYE ÇEKİYORUZ

Neyse… ‘Burası Türkiye diyoruz’, ‘Polis bizim polisimizdir’ diyoruz, ‘Sorun değil’ diyoruz. Üzülüyoruz, bağrımıza taş basıyor, ‘Çocukların canı sağolsun’ diyoruz.

BURSALI TAKSİCİLER HALLERİNDEN MEMNUN

Suriyelilerin varlığından hoşnut olmayan kadar hoşnut olanlar da var. Özellikle semtlerin taksi duraklarında görev yapan taksiciler Suriyelilerden çok memnunlar. Hatta bazıları ;

İŞTE BİR TAKSİCİNİN SURİYELİ İTİRAFLARI

“- 10 Türk yerine 1 Suriyeli götüreyim daha iyi” diyecek kadar memnunlar.

“- Neden böyle konuşuyorsun?” diyoruz

Cevabı geciktirmiyor taksicimiz :

“- Sorun çıkarmıyorlar, yangın yapmıyorlar (çamura yatmıyorlar), kafalarında hinlik yok. Gidecekleri yere ulaşmayı istemekten başka bir dertleri yok. ‘Taksiciyi nasıl etkisiz hale getiririm de cebinde ki parasını alırım’ diye düşünmüyorlar”

“- Bu kadar iyiler yani”

“- Evet bu kadar iyiler. En önemlisi sorun çıkarmıyorlar. Arabaya biniyorlar, şuraya gideceğim diyorlar, götürüyoruz, paramızı kuruşu kuruşuna veriyorlar, dünyanın en problemsiz müşterileridir. Hepsi bu”

“- Anlıyorum”

“- Doğrusu bu”

“- Peki Türk müşterilerden duyduğunuz rahatsızlıkları sıralar mısınız?”

Önce bir acı tebessüm beliriyor yüzünde. Sonra başını gayri ihtiyari sola çeviriyor ve gözlerimin içine bakıp şunları anlatıyor.

“- Abi sen yılların gazetecisisin. Bugüne kadar yazdığın haberler içinde belki de en çok taksici gaspları, taksici cinayetlerini konu alan haberler yapmışsındır. “

“- E yani….”

“- Türk Türk’e bunu yapar mı? Bugün bile bu olaylar devam ediyor fakat ne hikmettir ki basına yansımıyor, yansıtılmıyor. Bir ara furya olan taksici cinayet ve gaspları bugün devam etmiyor mu sanıyorsun?”

“- Bir şey duymuyoruz”

“- Duymazsın çünkü seni bilgilendirmiyorlar.  Ya da doğru bilgilendirmiyorlar. Kayıtlara vatandaş gaspı gibi geçiyor. Gasp edilenin taksici olduğu belirtilmiyor. Sizde elinize tutuşturulan bülteni sıradan bir gaspmış veya sıradan bir cinayetmiş gibi yazıyorsunuz. O bültenleri verenler neden gasp edilenin, öldürülenin taksici olduğunu o bültenlere yazmıyorlar?”

“- Bak bu hiç aklıma gelmemişti… Oluyor mu böyle şeyler sahiden?”

“- Olmaz mı abi, olmaz mı? Burası Türkiye. Dünya ülkeleriyle kıyaslandığında suçun en yoğun ülkelerden biriyiz biz. Adam aç, adam işsiz. İş arıyor vermiyorlar. Herkes gibi bu adamında kirası, gıdası, giyimi kuşamı var. Faturaları var. Elektriği, suyu var. Bunların bir biçimde karşılanması gerek. İşi olmayan bu adam bu zorunlu ihtiyaçlar için ne yapacak? Haliyle gidip birilerini soyacak. Soyarken de elinden bir kaza çıkacak. İstemese de soymaya kalkıştığı kişinin direnmesi karşısında elinde ki bıçağı saplayacak. Sonuç? Ya ölecek cesedi morga, ya da yaralanacak tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırılacak. İşte sana Türkiye profili. İyi de kim bunun farkında? Polis suç ve suçlularla uğraşmaktan bıkmış. Neden dersen? Adam suçluyu yakalıyor, ifadesini alıyor, savcının karşısına çıkardığı suçlu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığında yıkılıyor. Polisin o anını bir düşünsene. Toplumun başına bela olmuş bir zanlıyı günler süren takip sonucunda enseliyor, itiraf ettiriyor, savcının nüne çıkarıp savcı tarafından serbest bırakılınca polis resmen çöküyor. E o insanda bir sonraki suçluyu yakalayıp adalete teslim etmek için moral ve inanç olur mu? Olmaz. Herşeye rağmen yinede sabırlı polisimiz var. Çocuklar bütün olumsuzluklara rağmen çalışıyor”

“- Sen bayağı bir doluymuşsun ya”

“- E biz taksicilik mesleği sayesinde yarım polis, yarım savcı olduk be Cemal abi. Sen yaptığımız şu işin kolay olduğunu mu sanıyorsun. Herkes sen değil ki, binsinde, gideceği yere sorunsuz gitsin. Kimler bize ne yangınlar yapıyor, anlatsam küçük dilini yutarsın.”

“- E anlat o zaman”

“- Ya yağmur altında kaldırım üzerinde kendisini eve atacak bir aracın gelmesini bekliyor. Haline bakıyorsun, acıyorsun, arabana alıyorsun. Gideceği yere götürüyorsun. Böyle taşımaları hayır hasenat için yapıyorsun. Adam arabadan inerken seni beddua bombardımanına tutuyor. Bunu yapan bizimkiler. Yani aynı dili konuştuğumuz, aynı ülkede vatandaş adı altında yaşadığımız insanlardan söz ediyorum. “

“- Bu yüzden Suriyeliler bizimkilerden iyi diyorsun”

“- Diyeceğim tabi abi. Al şu anahtarı, gazeteciliğe bir gün ara ver. Gel bir günlüğüne taksici ol. Anlattıklarımı bizzat sen yaşa. Benim söylediklerimi koy kenara, kendi yaşadıklarını yaz gazetene. Fark yok yani. Benim yaşadıklarımı senin yaşamayacağın diye bir şey yok.”

HER İKİ TARAFIDA DİNLEDİK

Söyledik ya, Suriyeliler kimileri için problem, kimileri için değil. Her iki tarafı da dinliyoruz. Onları problem olarak gören de haklı, görmeyen de. Memnun olan da var, olmayan da.

TÜRKLER ALMANYA’YA SURİYELİLER TÜRKİYE’YE

Sonuçta onlar Türkiye’de yaşıyor. Ortası bulunur mu bilmeyiz. Bildiğimiz bir şey var. 1960’larda Türkler Almanya’ya akın etmişti. O yıldan bugüne Almanya’da nüfusun hatırı sayılır bölümü Türklerden oluşuyor.

TÜRKİYE ONLAR İÇİN ORTADOĞU’NUN ALMANYA’SI

Şimdi Suriyeliler Türkiye’ye akın akın geliyor. Geri dönmeye ise hiç mi hiç niyetleri yok.

Türkiye onlar için Ortadoğu’nun bir Almanyası

Bir farkla

Almanya Türkleri kabul ederken, kendi halkını aç bırakmamıştı.

 
Ülkesinden önce O'nu Dünya tanıdı
 
Türk'üz türkü söyleriz diyecekler
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Jack Amca'ya Operasyon
İstanbul‘da kurulan tezgahlarda eski eşyaların satıldığı tarihi Çınaraltı’nın ...
İzmir'de orman yangını
İzmir'in Güzelbahçe ilçesindeki makilikte yangın çıktı. Havadan ve karadan ...
Adının yazılı olduğu okulda Ata'ya saygısızlık
Konya'nın Ilgın ilçesindeki Atatürk İlkokulu’nda, Atatürk portreleri, ...
 
Mimarlığın duayen ismini kaybettik
Türkiye’nin mimari ve mimarlık tarihi alanında önemli hizmetleri bulunan ...
Herkes şaşkına döndü! Kararı duyan sanık pencereden atladı!
Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı Mersin'deki duruşmada ...
Sadakatsiz seyircisine kötü haber!
Yayın tarihi merakla beklenen ekranların sevilen dizisi Sadakatsiz'in ...
 
İsyan bayrağını çektiler! 200 bin kişi Türkiye'ye geliyor!
İngiltere'nin seyahat yasağı uyguladığı Türkiye'yi kırmızı listeden çıkmasıyla ...
Bodrum'un tek su kaynağı kurudu
Muğla'nın Bodrum ilçesini besleyen Mumcular barajının kuraklık yüzünden ...
Bu kare sosyal medyada gündem olmuştu! Vali'den açıklama geldi!
Kocaeli'de fahiş yurt ve ev kirasından şikayetçi olan bir grup genç, 'Barınamıyoruz' ...
 
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
PUAN DURUMU
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
Kanal D Magazin
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri